Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200120

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200120

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Mars 2020 Zëvendësoni proteinat e mishit me ato bimore për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të... Sipas studimeve të fundit, konsumimi i proteinave nga produktet bimore, është shumë më i shëndetshëm se sa marrja e tyre nga produktet e mishit, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express. Sipas ekspertëve, ju mund të merrni proteinat e duhura...
  • image 06 Mars 2020 Fshati me 12 banorë që synon të shndërrohet në hotel Vetëm 12 banorë kanë mbetur në një fshat në Zvicrën jugore, që po braktiset me të madhe. Në mënyrë që kjo gjendje të ndryshojë, ata kanë një plan mjaft interesant, shkruan "Swissinfo.ch". Fshati që dikur kishte më shumë se 300...
  • image 05 Mars 2020 A keni pësuar ndonjëherë dridhje të njërit sy?! Ja pse ndodh kjo gjë Shumica e njerëzve mund të kenë përjetuar dridhje të syrit. Kjo çështje e zakonshme shëndetësore është njohur ndryshe me termin "tiku i qepallës" ose spazma e syrit. Këto spazma zakonisht ndikojnë në kapakun e poshtëm të syrit ose...
  • image 04 Mars 2020 Komediani britanik ndryshon emrin në Hugo Boss Komediani Joe Lycett ligjërisht ka ndryshuar emrin e tij në Hugo Boss, si shenjë proteste kundër kompanisë gjermane të modës. Kompania, të cilët shpesh i referohen vetes si "Boss", janë duke u dërguar letra që njihen si "Cease-Desist",...
  • image 03 Mars 2020 Zvicra, vendi më i shtrenjtë në botë; Kosova e 124-ta Zvicra është zyrtarisht vendi më i shtrenjtë në botë për të jetuar, thuhet në një raport të revistës CEOWORLD. Pas saj renditet Norvegjia, e pasuar nga: Islanda, Japonia, Danimarka, Bahamas, Luksemburgu, Izraeli, Singapori dhe Koreja e...
  • image 02 Mars 2020 Çfarë ndodh nëse e teprojmë me ushqimet e shëndetshme? Ta teprosh me konsumin e ushqimeve të shëndetshme është po aq e rrezikshme sa ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme në mënyrë të pakontrolluar. Ekspertët dhe dietologët na paralajmërojnë se tejkalimi i marrjes së kalorive apo...
  • image 01 Mars 2020 Femrat e prirura për të lindur binjakë Kur një femër shtatzënë pret jo një, por dy fëmijë, gjëja e parë që e pyet mjeku është nëse ka historik binjakësh në familje. Sipas ekspertëve edhe trashëgimia është deri në një farë mase përgjegjëse nëse nja mami shtatzënë...
  • image 29 Shkurt 2020 E mbani teshtimën? Ja nga çfarë rrezikoheni Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga Britania, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, e mori këtë mësim në një mënyrë të vështirë, pasi...
  • image 27 Shkurt 2020 Gota me ujë pihet para apo pas kafesë? Ujë para apo pas kafesë? Kjo është dilema të cilën duam ta sqarojmë. Sipas traditës në pjesën më të madhe të bareve, filxhani i kafes, shoqërohet nga një gotë ujë. Themi në shumicën e rasteve sepse disa vende ende nuk e kuptojnë...
  • image 26 Shkurt 2020 Ndërron jetë në moshën 112 vjeçare burri më i vjetër në botë Ka ndërruar jetë në moshën 112 vjeçare njeriu më i vjetër në botë. Chitetsu Watanabe, nga Joetsu City i Japonisë, ishte dekoruar me çmimin "Guinnes", si burri më i vjetër në botë, çmim ky që iu akordua më 12 shkurt të këtij viti.
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29