Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200128

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200128

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 28 Mars 2020 Një 97-vjeçare shërohet nga koronavirusi Një grua 97-vjeçare është bërë personi më i vjetër në Korenë e Jugut që shërohet nga koronavirusi, sipas Yonhap News. Ende nuk ka detaje të tjera rreth saj - por ajo nuk është e vetmja në botë që përkundër moshës e ka fituar...
  • image 27 Mars 2020 Këto shprehi të fëmijës tregojnë se ai është një gjeni! Nëse je prind, me shumë mundësi e di sa të rëndësishme janë vitet e para të jetës për fëmijën. Gjatë këtyre viteve keni mundësinë për të ndikuar në jetën e tyre. Ka shumë faktorë që ndikojnë në trurin e një fëmije....
  • image 26 Mars 2020 Vetë-kujdesi dhe menaxhimi i stresit gjatë krizës COVID-19 Në kohë kur Covid-19 infeksioni është shpallë Pandemi nga OSHB, një grup ekspertësh nga disa klinika elitare në SHBA si Mayo Clinic, Universiteti i Pensilvanisë, Qendra e Kancerit të Ohio-së, kanë formuluar një udhëzim, i cili ju...
  • image 25 Mars 2020 Ekspertët: Mos bëni panikë, Hantavirusi nuk transmetohet nga njeriu në njeri Një pasagjer që kishte vdekur brenda një autobusi në Kinë, kishte rezultuar pozitiv të një virusi krejt tjetër nga COVID-19, një shumë më i rrezikshëm që shpesh prodhon simptoma të ngjashme, raporton New York Post. Viktima e...
  • image 24 Mars 2020 Vjen përgjigjja zyrtare: A e transmetojnë paratë koronavirusin? Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit. Kjo frikë është e shtuar sidomos për Shqipërinë, që ka një ekonomi të orientuar nga cash dhe 22% e...
  • image 23 Mars 2020 Përdorni këtë “hile” për të mbajtur mend çdo gjë që lexoni Informacioni vjen në trurin tënd, kalon nëpërmjet sensorëve të memories dhe memories afatshkurtër dhe në fund në përpunimin e memorieve. Përpunimi në memorie zgjat rreth 80 minuta. Nëse ne nuk i japim trurit tonë një arsye te mirë...
  • image 22 Mars 2020 Si t’i shëroni duart e thata të cilat i keni dëmtuar me larje të tepërt? Larja e shpeshtë e drejtë e duarve është jashtëzakonisht e rëndësishme që të pengojmë përhapjen e bacileve dhe viruseve, posaçërisht është bërë domosdoshmëri nga shfaqja e coronavirusit Problemi me larjen e tepërt të duarve...
  • image 21 Mars 2020 Covid-19: Si e lufton sistemi imunitar këtë virus Edhe pse shumë njerëz, të cilët diagnostikohen me sëmundjen Covid-19 zhvillojnë simptoma serioze, disa të tjerë mund të shërohen brenda një kohë shumë të shkurtër. Një studim i ri, i bërë së fundmi, na tregon se si sistemi imunitar...
  • image 20 Mars 2020 Bota para dhe pas koronavirusit Izolimi në shtëpi, distancimi social dhe orët policore, janë vetëm disa prej masave që shumica e shteteve të botës janë detyruar t'i marrin për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit. Në një seri të fotografive nga disa prej vendeve...
  • image 19 Mars 2020 E keni pyetur veten si funksionon truri? Këto janë shtatë gabimet që ai bën çdo ditë Sado i mrekullueshëm të jetë truri, shpesh ai mund të jetë arsyeja për disa nga gabimet që bëjmë çdo ditë Truri vazhdimisht përpiqet të parashikojë se si funksionon bota. Problemet fillojnë kur modelet e brendshme të botës që truri...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29