Kuriozitete

Kuriozitete

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Nëntor 2019 Zbulohen limitet e jetës njerëzore Hulumtuesit holandezë njoftuan sot se kanë përcaktuar "tavanin e qelqtë" të jetëgjatësisë njerëzore nga 115,7 vjeç për gratë dhe në 114,1 për burrat, pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë. "Përpiluesit e statistikave të...
  • image 19 Nëntor 2019 Sëmundja që nuk njeh moshë Stresi, ndryshimet fiziologjike ndikojnë në shfaqjen e depresionit Depresioni nuk po toleron asnjë moshë, duke përfshirë edhe të rinjtë, duke filluar që nga mosha 16 vjeçare. Sipas psikologëve, ky çrregullim lidhet me disa faktorë të...
  • image 18 Nëntor 2019 Reagimet interesante të pleqve, që provuan diçka për herë të parë (Foto) Pa marrë parasysh moshës, jeta përherë sjell eksperienca sjell jeta. Në rrjetet sociale janë publikuar fotografitë e gjyshërve, që kanë reagime të ndryshme derisa provojnë diçka për herë të parë, transmeton Telegrafi. Prej gjyshes...
  • image 17 Nëntor 2019 Zbuloni sa orë gjumë ju duhen sipas moshës që keni Ne jetojmë në një botë moderne, ku gjërat lëvizin shpejtë, koha fluturon dhe të gjithë kemi një lloj mënyre jetese të shpejtë. Por, nuk do të thotë se jemi duke bërë jetë të shëndetshme. Ndonjëherë nuk kemi kohë të mjaftueshme...
  • image 16 Nëntor 2019 Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ushqyerja etj. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e...
  • image 15 Nëntor 2019 Lumturia rritet përgjatë viteve, prandaj bëhuni gati për një pensionim argëtues Përgjatë shekujve të tërë, procesi i plakjes ka fituar vetëm reputacion të keq, por hulumtimet e reja tregojnë se duhet ta vlerësojmë më shumë plakjen, pasi që kohërat më të mira të jetës sonë i përjetojmë kur futemi në vitet e...
  • image 14 Nëntor 2019 Teprimi me kafe dobëson shikimin Studimi i ri, i publikuar në Harvard, ka treguar që tek meshkujt dhe femrat që pinë tri e më shumë kafe në ditë ekziston përqindja e madhe e atyre që kanë probleme me shikimin Hulumtimi lidh konsumimin e madh të kafeinës me zhvillimin e...
  • image 13 Nëntor 2019 Përdorimi i lugëve plastike në kuzhinë, rrezik për shëndetin Lugët, spatulat dhe përzierëset plastike, janë disa nga sendet që ne i përdorim çdo ditë në kuzhinë, por rezulton se ato në të vërtetë mund të na "vrasin". Shkencëtarët kanë paralajmëruar se këto vegla plastike prodhojnë toksina...
  • image 12 Nëntor 2019 10 qytetet më të mira për të jetuar, prijnë Vjena dhe Zurichu Fatmirësisht, ka shumë ekipe ekspertësh të cilët e studiojnë kualitetin e të jetuarit në qytete të mëdha të botës. Një nga këto grupe të ekspertëve është edhe 'Mercer', i cili për 19 vitet e fundit e ka kryer anketimin vjetor për...
  • image 11 Nëntor 2019 Grupi më i rrallë i gjakut në botë, vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën Përveç tetë llojeve të zakonshme të gjakut, ekzistojnë edhe disa lloje tjera të gjakut të cilat janë tejet të rralla. Rreth 160 nga 342 antigjenët e grupeve të gjakut janë me përhapje të madhe, që do të thotë se shumica e njerëzve...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28