Kuriozitete

Kuriozitete

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 05 Gusht 2019 Në Turqi zbulohen mbishkrime të vjetra Gjatë kërkimeve në një kështjellë të lashtë në lindje të Turqisë, studentët turq kanë zbuluar mbishkrime që datojnë nga një periudhë gati 900 vjet më parë. Mbishkrimet e lashta, si dhe disa qeramika të vjetra 5.000 vjeçare u...
  • image 04 Gusht 2019 Kur blerjet online dështojnë (FOTO) Blerjet online kanë shumë përfitime. Ju mund të gjeni gjithçka që dëshironi, nuk keni nevojë të dilni nga shtëpia për të kërkuar diçka, dhe dikush do ta dorëzojë porosinë në derën tuaj, transmeton Klan Kosova. Por, në përjashtim...
  • image 04 Gusht 2019 Polonia i paguan rininë për të mos i ikur Të qenit i ri dhe polak kurrë nuk ka qenë kaq fitimprurës. Një ligj i ri që hyri në fuqi këtë javë në Poloni heq taksën në të ardhura për afro 2 milionë punëtorët e rinj. E krejt kjo është mënyrë e Qeverisë për t'i dhënë...
  • image 03 Gusht 2019 Hithrat mund të ulin presionin e gjakut Përafërsisht një në tre të rritur ka presion të lartë të gjakut. Presioni i lartë i gjakut është një shqetësim serioz shëndetësor, sepse shkakton sëmundjet e zemrës dhe sulmet të cilat janë ndër shkaqet kryesore të vdekjes...
  • image 02 Gusht 2019 Facebook financon studimin për leximin e trurit të njeriut Dhe algoritmet arritën të identifikonin përgjigjet e tyre në 61% të rasteve. Shumica e qasjeve në të kaluarën ka qenë tek dekodimi i të folurës. Facebook thotë se ka në plan të krijojë një pajisje e cila lejon njerëzit të shkruajnë...
  • image 02 Gusht 2019 Hakerat vjedhin të dhënat personale të 106 milionë njerëzve Të dhënat personale të 106 milionë individëve në gjithë SHBA-në dhe Kanadanë janë vjedhur nga hakerat që synuan kompaninë e shërbimeve financiare Capital One. Kompania zbuloi lajmin pasi hakeri i dyshuar u arrestua. Sipas Capital...
  • image 31 Korrik 2019 Njerëzimi po i pakëson burimet natyrore Global Footprint Network përllogarit çdo vit ditën e mbingarkesës së planetit, ose ditës së mbikonsumimit të Tokës. Sipas të dhënave të kësaj organizate kjo ditë po afron gjithnjë e më shumë. Më 1971, dita e parë e mbikonsumit...
  • image 31 Korrik 2019 Rekord botëror, Etiopia mbjell mbi 350 milionë pemë në 1 ditë Etiopia ka shënuar një rekord të ri botëror duke mbjellë më shumë se 350 milion pemë të reja brenda një dite. Fushata e titulluar "Trashëgimia e Gjelbër" synon ripyllëzimin e vendit për të parandaluar katastrofat mjedisore që vijnë...
  • image 29 Korrik 2019 Kafeja nuk preferohet në temperatura të larta Kafeja është ndër pijet që konsumohen në baza ditore nga një shumicë kosovarësh. Megjithatë, në temperatura të larta, të cilat do mbizotërojnë kryesisht këtë vit, ekspertët ka rekomanduar të hiqni dorë nga kafeja. Kjo, pasi që...
  • image 28 Korrik 2019 Tejkaloni ditët me vapë, pini ujë shpesh, jo rrallë dhe në sasi të mëdha Vapa nuk ju lë të merrni frymë? Lëviz ngadalë, mos nxitoni dhe mos krijoni ankth, merrni frymë me qetësi dhe... ndiqni një lloj strategjie. Magnezi ju ndihmon të nisni ditën me më shumë energji. Sigurisht, hidratimi është thelbësor,...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29