Kuriozitete

Kuriozitete

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 30 Nëntor 2019 Ja në cilat bestytni besojnë shqiptarët Si çdo popull tjetër edhe në shqipëtarët kemi bestytnitë tonë në të cilat bësojmë. Ja disa nga besëtytnitë, sipas Syrit, në të cilat ne besojmë verbërisht. Kur macja e zezë "të pret" rrugën
  • image 29 Nëntor 2019 Uji i gazuar duhet pirë para buke Ujit të gazuar i shtohet dyoksid karboni me presion. Si rezultat i kësaj, në ujë krijohet thartira e dobët karbonike, e cila mund të shkaktojë (nëse pini sasi të mëdha përnjëherë) lemzën dhe djegësirën. Mirëpo, nëse e...
  • image 28 Nëntor 2019 Mjeku më i ri në botë tash është profesor universiteti Sot bëhen 23 vjet që kur indiano amerikani, Balamurali Ambati, 17 vjeç, diplomohet për mjekësi duke u bërë mjeku më i ri në botë. Në moshën 11 vjeçare, Ambati përfundoi shkollën e mesme dhe u bë bashkë-autor i një libri mbi SIDA-n....
  • image 27 Nëntor 2019 Ruanda ua ndalon mjekëve përdorimin e telefonave Ministrja e Shëndetësisë së Ruandës, Diane Gashumba, ka deklaruar se nuk do të lejojnë përdorimin e telefonëve nga mjekët gjatë kohës kur këta të fundit të jenë në punë. Sipas një lajmi të mediave vendase thuhet se ministrja...
  • image 26 Nëntor 2019 Kafeja, pija e preferuar e gjermanëve Jo birra, por në fakt kafeja është pija e preferuar e gjermanëve! Çdo gjerman pi rreth 149 litra kafe në vit, që do të thotë gati tre filxhana në ditë. Vendin e dytë e zë uji, kurse birrën me sa duket gjermanët nuk po e preferojnë më...
  • image 25 Nëntor 2019 Mbulojini shenjat e netëve pa gjumë Mëngjesi pas netëve pa gjumë di të jetë makth i vërtetë për dukjen e juaj. Shërbehuni me disa truqe me të cilat do të dukeni të pushueshëm dhe të fjetur. Kujdesi disa minutash i fytyrës dhe një makijazh i shpejtë e i lehtë...
  • image 24 Nëntor 2019 Si ta bëni vetë detergjentin antialergjik Për shkak të materieve të tij helmuese të cilat i përmban detergjenti i blerë në dyqane, shumica më me dëshirë përdorin mjete alternative për larje rrobash. Kjo është receta e detergjentit për rrobat tuaja - transmeton Telegrafi.
  • image 23 Nëntor 2019 Mjekët japin alarmin! Si po jua deformon telefoni trupin pa e kuptuar! Këto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm. Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në trupin tuaj ndodh ndërkohë 'vertikalizimi i vertebrave'....
  • image 22 Nëntor 2019 Faculetat e lagura po shkaktojnë alergjitë e ushqimit te fëmijët Një studim i ri ka zbuluar se letrat e lagura mund të jenë duke i vënë bebet në rrezik ndaj reaksioneve alergjike duke e dëmtuar shtresën natyrale mbrojtëse të lëkurës që e bën atë më të ndjeshme ndaj kimikaleve të pazakonshme....
  • image 21 Nëntor 2019 Si të bëni gjumë të mirë? Bëni kamping ose shmangeni celularin Përdorimi i celularit apo i tabletit, si dhe shikimi i televizorit janë shkaktarë të mëdhenj të pagjumësisë. Është mirë që para se të flini t'i ndalni këto pajisje, e veçanërisht kur i shihni faktet se shumica e njerëzve nuk i ndalin...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28