Të gjitha lajmet e datës: 20190511

Të gjitha lajmet e datës: 20190511

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 25 Gusht 2019 Lufta kundër korrupsionit, kusht për liberalizimin e vizave Para tre vjetësh Kosova mori udhëzime nga Komisioni Evropian se duhet t'i plotësojë dy kushte për ta fituar liberalizimin e vizave. KE në vitin 2016 kërkoi nga Kosova që të nënshkruajë marrëveshjen për ratifikimin e kufirit me Malin e...
  • image 25 Gusht 2019 Kosova në proces të lobimit për anëtarësim në INTERPOL Gjendja aktuale politike në vend, nuk është pengesë për realizimin e agjendës së institucioneve të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL. Astrit Zemaj, sekretar koordinues në Ministrinë e Punëve të jashtme në kuadër të grupit punues...
  • image 25 Gusht 2019 Kosova fton UEFA-n të largojë Serbinë nga ndërhyrjet në futboll Ngjashëm me Kushtetutën e Serbisë, ku në preambulën e saj Kosova paraqitet si pjesë e këtij shteti, edhe Federata e Futbollit të Serbisë pretendon se ka shtrirje në territorin e Kosovës. Nisur nga ky parim, Federata e Futbollit të...
  • image 25 Gusht 2019 Mot i ndryshueshëm sot në Kosovë Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira, të cilat pas dite parashihen që vende-vende të shoqërohen me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Sipas njoftimit, temperaturat minimale...
  • image 25 Gusht 2019 Rritet numri i turistëve, më së shumti vizitorë në Prizren Përkundër temperaturave të larta, qyteti i Prizrenit vazhdon të jetë njëri prej qyteteve më të vizituara të Kosovës. Objektet e kulturës, ushqimi, kalaja dhe festivali i DokuFest-it janë vetëm disa nga arsyet që turistë nga vende të...
  • image 25 Gusht 2019 William dhe Kate zgjedhin fluturimet me çmim të lirë Princi William, bashkëshortja e tij Catherine dhe tre fëmijët e tyre kanë zgjedhur të udhëtojnë me një avion me çmime të lira për pushimet e tyre, duke i dhënë kështu një leksion vëllait të tij, Princit Harry dhe bashkëshortes,...
  • image 25 Gusht 2019 Gratë në Zvicër dhe burrat në Australi jetojnë më së gjati në botë Gratë në Zvicër jetojnë më gjatë se të gjitha gratë e tjera në botë. Ky është përfundimi në të cilin kanë arritur një sërë ekspertësh, të cilët kanë studiuar jetëgjatësinë në 15 vende të mëdha. Sipas këtij studimi,...
  • image 25 Gusht 2019 Liverpooli ruan bilancin e qindpërqindtë në Angli, mposht Arsenalin Liverpooli ka mposhtur Arsenalin në xhiron e tretë të Premier Ligës, për të mbetur i vetmi ekip me bilanc të qindpërqindtë deri tash. Kampioni i Evropës fitoi 3 me 1 ndaj "Topçinjve". Joel Matip realizoi i pari në ndeshje për "Të...
  • image 25 Gusht 2019 Reali në shtëpi vetëm barazim me Valladolidin Reali nuk ka arritur të marrë më shumë se një pikë nga përballja me Valladolidin në xhiron e dytë të La Ligës."Mbretërit" barazuan 1 me 1 në shtëpi. Karim Benzema kaloi në epërsi skuadrën e Realit në minutën e 82-të. Kur pritej...
  • image 25 Gusht 2019 Telekomi i Kosovës ka humbur 107 milionë euro nga kontrata me Z-Mobile Për dhjetë vjet, Telekomi e Z-mobile kanë qenë në partneritet. E duket se nga ky partneritet, sipas një raporti të Departamentit Teknik të Telekomit, ky institucion vetëm sa ka pasur humbje. Ky departament ka llogaritur se kostoja e...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31