Të gjitha lajmet e datës: 20190511

Të gjitha lajmet e datës: 20190511

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 10 Nëntor 2019 Bytyqi: Ka ardhur koha që diaspora të investojë në Kosovë Anëtari i Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane, Bekim Bytyqi thotë se Kongresi i dytë Ekonomik ka rëndësi të madhe dhe rezulton me punë që në të ardhmen do të zhvillohet edhe më shumë. Pas punimeve të Kongresit, ai tha qe presin më...
  • image 10 Nëntor 2019 Shtetet ku është mirë të jesh vajzë, prin Islanda me vendet nordike Progresi në çështjen e barazisë gjinore po ngadalësohet. Në normën aktuale të ndryshimit, do të duhen 108 vjet për të mbyllur Hendekun Global të Gjinisë, i cili tani qëndron në 68 për qind. Sipas indeksit të "Global Gener Gap", për...
  • image 09 Nëntor 2019 Macron e quan Bosnjën bombë të kurdisur Presidenti i Francës, Emmanuel Macron theksoi se shqetësimi më i madh në Ballkan është "kthimi i xhihadistëve" në Bosnje. Presidenti i Francës e ka quajtur Bosnjën dhe Hercegovinën "bombë të kurdisur" dhe shqetësimin më të madh të...
  • image 09 Nëntor 2019 Kërkohet që të mos emërohet shefi i ri i AKI-së pa u krijuar Qeveria e re Edhe 16 ditë afat kohor i kanë presidenti e kryeministri ta zgjedhin shefin e ri të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Pozita vakante e shefit të AKI-së, pas dorëheqjes së Shpend Maxhunit, sipas Ligjit për AKI-në, duhet të plotësohet...
  • image 09 Nëntor 2019 Kurti në Francë flet për zhvillimet politike në Kosovë Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dje ka zhvilluar disa takime në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Francës, ku thotë se ka diskutuar për marrëdhëniet bilaterale midis dy shteteve tona, zhvillimet politike në Kosovë dhe...
  • image 09 Nëntor 2019 Për shkak të buxhetit, Kuvendi duhet të konstituohet para 25 dhjetorit Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, pritet që si rezultat të prodhojnë konstituimin e përbërjes së re të Kuvendit dhe formimin e Qeverisë së re të Kosovës. Kuvendi i Kosovës ka 120 ulëse, prej tyre 20 ulëse janë të...
  • image 08 Nëntor 2019 Palmer: Ideja për “Schengen ballkanik” ka mbështetjen e SHBA-së Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka thënë se iniciativa për krijimin e një "Schengeni Ballkanik", ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe, sipas tij, është një ide premtuese....
  • image 08 Nëntor 2019 Italia hap dyert për prodhimet "Made in Kosova" Një delegacion i Aleancës Kosovare të Bizneseve po merr pjesë në vizita të ndryshme me ftesë të Bizneseve dhe qeverive lokale të regjionit të Venecias, Itali, njofton kjo aleancë përmes një komunikate. Delegacioni është pritur nga...
  • image 08 Nëntor 2019 Mustafa: Me LVV-në kemi shumë përafrim, në çështjet sociale e ekonomike dallojmë pak Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, bashkë me Kryesinë e LDK-së, ka mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë. Mustafa, në këtë mbledhje ka thënë se kanë përafrim me Vetëvendosjen, por janë disa fusha që kanë dallim. Ai...
  • image 08 Nëntor 2019 Gjuriq thotë se sot do të vijë në Kosovë Një ditë pasi që Lista Serbe u takua në Beograd me drejtorin e të ashtuquajturës Zyrë Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, ka paralajmëruar se do të qëndrojë sot në Kosovë, raporton Gazeta Express. Nga kjo zyrë kanë bërë të ditur se...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30