Të gjitha lajmet e datës: 20191107

Të gjitha lajmet e datës: 20191107

Lajmet nga të gjitha kategoritë
 • image 18 Maj 2010 JICA japoneze investon në përmirësimin e ambientit në Gjilan Përfaqësues të organizatës qeveritare japoneze JICA, gjatë takimit me udhëheqës të komunës së Gjilanit, shprehën interesimin e tyre për të investuar në këtë komunë në lindje të Kosovë, për të përmirësuar kushtet e mjedisit dhe...
 • image 18 Maj 2010 Kosova anëtare e BE-së para vitit 2020 Në një intervistë për gazetën austriake “Standard”;, ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni ka thënë se Kosova do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian para vitit 2020
 • image 18 Maj 2010 Glloboçica një pikë kufitare e standardeve evropiane Me investimet evropiane në pikën kufitare midis Kosovës dhe Maqedonisë në Glloboçicë të Kaçanikut, sipas përfaqësuesve të Komisionit Evropian krijohen parakushtet për menaxhimin e integruar të kufijve. Kjo është një nga kërkesat e...
 • image 18 Maj 2010 Sukcesioni Kosovë-Serbi vetëm me presion ndërkombëtar Serbia pretendon se Kosova ka mbi 1 miliard e 100 milionë dollarë borxhe të jashtme, mirëpo analizat e palës kosovare tregojnë se Kosova ka mbi 760 milionë dollarë borxhe të jashtme.
 • image 18 Maj 2010 Erdogan inkurajon investimet turke në Kosovë Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i premtoi në Ankara presidentit kosovar, Fatmir Sejdiu, se qeveria e tij do t'i inkurajojë investimet turke në Kosovë, në mënyrë që të intensifikohet bashkëpunimi ekonomik ndërmjet dy vendeve.
 • image 18 Maj 2010 ATK: Te hyrat tatimore shenojne zbritje ne 2009 Administrata Tatimore e Kosovës raportoi se gjatë vitit 2009 ka mbledhur 18 për qind më pak të hyra për Buxhetin e Kosovës për shkak të uljes së normave tatimore dhe lehtësirave tjera që iu janë krijuar bizneseve.
 • image 18 Maj 2010 Tregut kosovar i shtohet edhe një operator virtual i telefonisë Kompania kosovare “DardaPhone”; e themeluar nga Korporata kosovare “Devolli”; dhe “K-Com Group”; nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), plasuan në tregun kosovar, shërbimet e reja virtuale telekominikuese me emrin "Z Mobil", e...
 • image 18 Maj 2010 Kushtet klimatike sivjet favorizuan kultivimin e perimeve në serra
  Përfaqësues të Ministrisë së Bujqësisë pohuan se gjatë viti 2009 për sa i përket kualitetit dhe sasisë së perimeve, më të suksesshmet kanë qenë: lakra, qepa dhe karota, kurse speci, domatja, shalqiri dhe pjepri janë të...
 • image 18 Maj 2010 Vetëm Kosova dhe Shqipëria sivjet do të kenë rritje ekonomike në rajon BQK: Parashikimet e disa institucioneve financiare ndërkombëtare tregojnë për rënie ekonomike në vitin 2009 pothuaj në të gjitha vendet e rajonit, këtu përjashtim bën Shqipëria dhe Kosova që pritet të shënojnë norma pozitive të...
 • image 18 Maj 2010 FMN theu barrierat e përfaqësimit ndërkombëtar të Kosovës Numri i shteteve pjesëmarrëse në votim për anëtarësimin e Kosovës në FMN ka qenë 138, 96 kanë votuar pro, 38 kanë abstenuar ndërsa vetëm 10 ka qenë kundër. Anëtarësimi në FMN është vendimi më i rëndësishëm për përfaqësimin...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31