BE

BE

Eurodeputetja Viorica Dancila emërohet kryeministre e Rumanisë

Publikuar më 18 Janar 2018

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Presidenti rumun i qendrës së djathtë, Klaus Iohannis emëroi sot eurodeputeten socialdemokrate, Viorica Dancila në postin e kryeministres, duke e zëvendësuar me Mihai Tudose, i shtyrë drejt dorëheqjes nga maxhoranca e tij e majtë.

"Pasi shqyrtova të gjitha argumentat, vendosa t'i jap një shans të ri socialdemokratëve dhe të emëroj personin që ata kishin propozuar", deklaroi Iohannis në përfundim të një konsultimi me partitë politike.

Viorica Dancila është kryeministrja e tretë që zgjidhet nga e majta në një vit.