BE

BE

Haradinaj në Paris për viza

Publikuar më 26 Qershor 2019

Artikuj të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se më 1 korrik, do të takohet me Ministrin e Brendshëm të Francës Christophe Castaner, për liberalizimin e vizave.

"Prita sot në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert me të cilin diskutuam për vizitën time zyrtare në Paris dhe takimin me Ministrin e Brendshëm Castaner. Me qëllim të koordinimit dhe avancimit të agjendës së Kosovës për liberalizimin e vizave dhe integrimin europian, partneritetit bilateral politik dhe ekonomik me Francën, Qeveria ka finalizuar përgatitjet dhe argumentet e saja, të cilat ia paraqita Ambasadorit Chabert dhe të cilat do t'i paraqesim edhe para zyrtarëve francez", ka shkruar Haradinaj.

Në këtë vizitë, shkruan kryeministri, "do të zhvilloj takime edhe me përfaqësues të tjerë institucional dhe politik të Francës, me qëllim të thellimit të bashkëpunimit bilateral dhe kërkimin e mbështetjes për avancimin e agjendës evropiane të vendit".