BE

BE

 • Bashkimi Evropian me masa hakmarrëse ndaj SHBA-së Bashkimi Evropian me masa hakmarrëse ndaj SHBA-së
  26 Qershor 2017 Zyrtarja e lartë e tregtisë e Bashkimit Evropian ka thënë sot se blloku është duke përgatitur masa hakmarrëse në rast se Shtetet e Bashkuara vendosin tarifa ndaj importeve të çelikut...
 • image SPD: T? luftojm?, t? luftojm? dhe t? luftojm? 26 Qershor 2017 N? Kongresin e Partis? Socialdemokrat? t? Gjermanis? u miratua programi elektoral. Ish-kancelari Gerhard Schröder me fjalimin e tij inkurajoi partin? n? sfondin e r?nies n? sondazhe...
 • image Hahn pret reforma nga qeveria e Shkupit 26 Qershor 2017 Komisioneri i zgjerimit të BE-së Johannes Hahn, qëndron në Maqedoni të hënën (26.06, i ftuar në seancën e qeverisë për të diskutuar reformat urgjente që duhet të ndërmarrë qeveria...
 • image Mediat gjermane: Socialistët me gjasa fitues të zgjedhjeve 26 Qershor 2017 Në shtypin gjerman i kushtohet vëmendje zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Numri i ulët i votuesve dhe të dhënat e para që me gjasë nxjerrin fitues socialistët, janë në qendër...
 • image Kosova me zyre në Këshillin e Europës 26 Qershor 2017 Një delegacion i Kuvendit të Kosovës, i udhëhequr nga nënkryetari Xhavit Haliti, po merr pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, që po mbahen në Strasburg...
 • image Koment: Si e kupton Gjermaninë Angela Merkel 24 Qershor 2017 Çfarë është gjermane? Kjo pyetje diskutohet shumë dhe me pikëpamje të kundërta. Tani kancelarja i ka paraqitur përgjigjet e saj në BILD-Zeitung. Një listë tipike e Merkelit, mendon...
 • image Hendeku midis Perëndimit dhe Lindjes në BE thellohet 24 Qershor 2017 Në një kohë kur Angela Merkel dhe Emmanuel Macron kremtuan në takimin e nivelit të lartë të BE përbashkësinë gjermano-franceze, përçarja me evropianolindorët po shtohet. Nga Brukseli...
 • image Shpigel: Ballkani i harruar nga BE, ndërsa Kosova... 23 Qershor 2017 E përjavshmja gjermane, Shpigel, ka bërë një prezantim panoramik për situatën në Ballkanin Perëndimor, me një vështrim të veçantë për Kosovën, Maqedoninë dhe Bosnjë e...
 • image Vuçiq: Integrimi evropian nuk do të prish marrëdhëniet me Rusinë 23 Qershor 2017 Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka theksuar sot në një takim me zëvendëskryeministrin rus, Dmitry Rogozin, se integrimi evropian është orientim strategjik i Serbisë, por kjo nuk...
 • image Dashuria e re gjermano-franceze 23 Qershor 2017 Ka kohë që Europa nuk ka treguar kaq unitet. Merkel flet me optimizëm në samitin e BE-së në Bruksel, ndërsa Macron do të çojë përpara Europën. Madje ujdi arrihet edhe në politikën e...
 • image BE: Liderët u pajtuan për zgjatjen e sanksioneve kundër Rusisë 23 Qershor 2017 Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian janë pajtuar për t'i zgjatur sanksionet ekonomike të BE-së kundër Rusisë për 6 muajt e ardhshëm, deri më 31 janar të vitit 2018.Të 28 shefat e...
 • image May: Shtetasit e vendeve të BE-së nuk do të dëbohen menjëherë 23 Qershor 2017 Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, ka premtuar mbrëmë se shtetasit e vendeve të Bashkimit Evropian nuk do të dëbohen menjëherë nga Britania, kur ajo të largohet nga Bashkimi...
 • image Mogherini: Ballkani Perëndimor në qendër të interesimit 22 Qershor 2017 Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Punë të Jashtme, Federica Mogherini ka thënë se në periudhën e ardhshme Ballkani Perëndimor, menjëherë pas çështjeve të mbrojtjes e...
 • image Incident ndërmjet Rusisë dhe NATO-s 22 Qershor 2017 Pas përplasjeve të fundit verbale e ushtarake në qiejt e Sirisë, tensionet mes Rusisë dhe forcave ndërkombëtare vazhdojnë të mbeten të larta.Një F16-të i NATO-s i është afruar...
 • image Evropa po merr kthesën e duhur 22 Qershor 2017 Brexit, mbrojtja evropiane dhe migracioni - janë temat e samitit të BE-së që fillon të enjten e vazhdon deri të premten. Atmosfera këtë herë është optimiste. Në ftesën që kreu i...
 • image Ekonomia në Turqi papritur e shëndoshë 21 Qershor 2017 Megjithë krizën politike, Instituti Shtetëror i Statistikave dëshmon se ekonomia turke është në gjendje të mirë. Përfaqësuesi i ekonomisë gjermane në Stamboll është i ekzaltuar,...
 • image Dy ministra të tjerë francezë japin dorëheqjen 21 Qershor 2017 Ministri francez i Drejtësisë, François Bayrou deklaroi se nuk do të jetë pjesë e qeverisë së re. Shkaqe për dorëheqjen ai nuk përmendi. Ministrja e Evropës, Marielle de Sarnez, sipas...
 • image Bruksel: I dyshuari për "sulm terrorist" është vrarë nga policia 21 Qershor 2017 Ushtarët e kanë qëlluar një të dyshuar në qendër të Brukselit në Belgjikë, pas një eksplodimi të vogël në një stacion hekurudhor mbrëmë vonë. Ekipi i specializur i policisë...
 • image BE-ja kërkon votimin e shpejtë të Demarkacionit në Kuvend 25 Prill 2017 Komisioneri për çështje të brendshme dhe migracion, Dimitris Avramopoulos, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe të 'gjitha partive politike në vend' që ta procedojnë sa më...
Shiko arkivën e lajmeve