Foto Lajme

Foto Lajme

Film fotolajm

Regjisorja Sarah Veltmeyer dhe tre aktorë nga Kosova kanë pozuar në fotografinë që dokumenton emocionet e tyre pas pritjes së mirë që i bëri audienca e "Berlinales" filmit "Kiem Holijanda". Fotografia e shpërndarë nëpër rrjete sociale u realizua pas premierës së filmit.  

Bombardimet fotolajm

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët. Së paku 98 civilë, përfshirë 20 fëmijë, janë vrarë të hënën në sulmet ajrore dhe me raketa njoftoi sot Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut.  

Greva fotolajm

Para 29 vjetëve saktësisht në vitin 1989 minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj.  

Rita fotolajm

Presidenti Thaçi, ka dekoruar këngëtaren Rita Ora me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë. Ai e ka quajtur imazh të Kosovës kudo në botë, ndërsa e ka vlerësuar si rikthim të gëzimit të 17 shkurtit të 2008-s performimin e saj në koncertin e mbrëmshëm.

background loading