Ekonomi

Ekonomi

 • Pasojat e mungesës së institucioneve, humbin miliona euro fonde (Video) Pasojat e mungesës së institucioneve, humbin miliona euro fonde (Video)
  19 Gusht 2017 Miliona euro fonde kanë humbur dhe rrezikohet të humbasin edhe të tjera. Po ashtu, shumë projekte të shtyhen apo të mos realizohen nëse edhe më tej nuk krijohen institucionet rrjedhimisht nuk bëhet rishikimi i buxhetit, thonë në Ministrinë e Financave. Në Ministrinë e Financave tërheqin vërejtjen se afati i fundit kur Qeveria do të duhej të bënte...
 • image Komuna e Klinës 60 mijë euro për mirëmbajtje e rrugëve 18 Gusht 2017 Pushteti lokal në Klinë po investon në gjitha lokalitetet për të bërë sa me të lehtë jetën e qytetarëve. Përveç realizimit të shumë projekteve në infrastrukturë rrugore (...
 • image Në tremujorin e dytë Kosova shpenzoi 13% energji elektrike më shumë 18 Gusht 2017 Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar "Bilancin i Energjisë" për TM2 2017. Në këtë publikim janë prezantuar të dhënat mbi prodhimin e thëngjillit, të dhënat për...
 • image Pastrohen sheshet pas shiut të rënë 18 Gusht 2017 Pas shiut dhe breshrit që ka rënë në Prishtinë para pak orësh, e që bllokoi disa pjesë të shesheve të Prishtinës, tani janë pastruar. Pas kritikave nga rinia e PDK-së për kryetarin...
 • image Rikthehen kolonat më Merdare, deri në tri orë pritje 17 Gusht 2017 Kthimi i mërgimtarëve pas pushimeve verore që kaluan në Kosovë ka rikthyer edhe kolonat në pikën kufitare në Merdare. Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar njofton se kolonat në dalje...
 • image Remitencat e diasporës janë rreth 670 milionë euro në vit 17 Gusht 2017 Ministri në detyrë i Diasporës, Valon Murati, ka thënë se remitencat e diasporës brenda vitit në Kosovë kapin shifrat 650-670 milionë euro. Ai këto komente i bëri gjatë konferencës...
 • image Kodi telefonik +383 funksionalizohet në qershor 17 Gusht 2017 Mbi dy milionë përdorues të telefonisë mobile dhe asaj fikse, që nga qershori i vitit të ardhshëm do të përdorin kodin telefonik të Kosovës +383 , duke i dhënë fund operimit të...
 • image Papunësia në Britani në nivele të ulëta 16 Gusht 2017 Tregu i punës në Mbretërinë e Bashkuar është fuqizuar në tremujorin e dytë, ndërkohë që norma e papunësisë ra në nivelin më të ulët që prej vitit 1975. Të dhënat e Zyrës...
 • image Nesër e pasnesër priten gjithashtu reduktime të energjisë elektrike 16 Gusht 2017 KEDS-i, të martën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës në ditët e ardhshme. Orari i plotë: Prishtinë. Ndërprerje me kërkesë të...
 • image Këto vende do të mbeten pa energji elektrike, në ditët në vazhdim 15 Gusht 2017 KEDS-i, të hënën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës në ditët e ardhshme. Orari i plotë: Ferizaj. Ndërprerje me kërkesë të...
 • image Bitcoin arrin vlera rekorde (Foto) 14 Gusht 2017 Pavarësisht spekulimeve se vlera e Bitcoinit do të shënonte rënien, kjo valutë digjitale i ka thyer të gjitha rekordet gjatë ditës së hënë. Vlera e Bitcoinit sot për herë të parë...
 • image PDK: Kryetari Ahmeti ia ka humbur Komunës 100 milionë euro 14 Gusht 2017 Dega e PDK-së në Prishtinë ka vazhduar serinë e konferencave të vikendit, në të cilat ata adresojnë kritika ndaj qeverisjes komunale të kryeqytetit, shkruan sot Koha Ditore. Disa herë...
 • image Pagat e Komisionerëve të zgjedhjeve vonohen që dy muaj 14 Gusht 2017 Punonjësit e angazhuar me honorarë gjatë ditës së zgjedhjeve ende nuk i kanë marrë mëditjet nga Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve Para disa ditëve KQZ në një sqarim për media tha që...
 • image Pishinat e freskisë së kushtueshme 13 Gusht 2017 Gazmend Feka ka ëndërruar prej fëmijërisë të notonte në ujin e pastër të Liqenit të Ujmanit. Në ujërat e tij ishin larë të gjithë familjarët e Fekës deri në fund të viteve...
 • image Shqipëria importon 3 fish më shumë mallra në Kosovë sesa anasjelltas 12 Gusht 2017 Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë për shtatë mujorin e këtij viti janë rritur me rreth 30 për qind. Kështu së paku sipas ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemail...
 • image Shqipëria importon 3 fish më shumë mallra në Kosovë sesa anasjelltas 12 Gusht 2017 Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë për shtatë mujorin e këtij viti janë rritur me rreth 30 për qind. Kështu së paku sipas ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemail...
 • image Ngritet çmimi i cigareve 12 Gusht 2017 Pa asnjë paralajmërim janë ngritur çmimet e cigareve për 10 centë në pako, në shumicën e llojeve të tyre. Këto ngritje, pa paralajmërime, për shitësin me pakicë, Hasan Matoshi, po...
 • image Kosova i shmanget krizës energjetike 11 Gusht 2017 Kosova i shmanget krizës energjetike, pasi që Qeveria në detyrë ka miratuar propozimin e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), për shpronësimin e pronave në Hade e...
 • image Kosova e parrezikuar nga vezët e helmuara (Video) 11 Gusht 2017 Mijëra vezë të helmuara në disa shtet të Bashkimit Evropian, kurse në Kosovë fermerët ankohen se cilësia e vezëve të importuara është shumë e dobët. Thuhet se Ligji për...
Shiko arkivën e lajmeve