Ekonomi

Ekonomi

 • Komuna e Klinës 60 mijë euro për mirëmbajtje e rrugëve Komuna e Klinës 60 mijë euro për mirëmbajtje e rrugëve
  18 Gusht 2017 Pushteti lokal në Klinë po investon në gjitha lokalitetet për të bërë sa me të lehtë jetën e qytetarëve. Përveç realizimit të shumë projekteve në infrastrukturë rrugore ( asfaltim ) dhe fusha tjera, në gjithë territorin e Komunës së Klinës, është duke u punuar në riparim dhe mirëmbajtjen e rrugëve nëpër zona ku deri tash ato arterie kanë...
 • image Në tremujorin e dytë Kosova shpenzoi 13% energji elektrike më shumë 18 Gusht 2017 Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar "Bilancin i Energjisë" për TM2 2017. Në këtë publikim janë prezantuar të dhënat mbi prodhimin e thëngjillit, të dhënat për...
 • image Pastrohen sheshet pas shiut të rënë 18 Gusht 2017 Pas shiut dhe breshrit që ka rënë në Prishtinë para pak orësh, e që bllokoi disa pjesë të shesheve të Prishtinës, tani janë pastruar. Pas kritikave nga rinia e PDK-së për kryetarin...
 • image Rikthehen kolonat më Merdare, deri në tri orë pritje 17 Gusht 2017 Kthimi i mërgimtarëve pas pushimeve verore që kaluan në Kosovë ka rikthyer edhe kolonat në pikën kufitare në Merdare. Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar njofton se kolonat në dalje...
 • image Remitencat e diasporës janë rreth 670 milionë euro në vit 17 Gusht 2017 Ministri në detyrë i Diasporës, Valon Murati, ka thënë se remitencat e diasporës brenda vitit në Kosovë kapin shifrat 650-670 milionë euro. Ai këto komente i bëri gjatë konferencës...
 • image Kodi telefonik +383 funksionalizohet në qershor 17 Gusht 2017 Mbi dy milionë përdorues të telefonisë mobile dhe asaj fikse, që nga qershori i vitit të ardhshëm do të përdorin kodin telefonik të Kosovës +383 , duke i dhënë fund operimit të...
 • image Papunësia në Britani në nivele të ulëta 16 Gusht 2017 Tregu i punës në Mbretërinë e Bashkuar është fuqizuar në tremujorin e dytë, ndërkohë që norma e papunësisë ra në nivelin më të ulët që prej vitit 1975. Të dhënat e Zyrës...
 • image Nesër e pasnesër priten gjithashtu reduktime të energjisë elektrike 16 Gusht 2017 KEDS-i, të martën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës në ditët e ardhshme. Orari i plotë: Prishtinë. Ndërprerje me kërkesë të...
 • image Këto vende do të mbeten pa energji elektrike, në ditët në vazhdim 15 Gusht 2017 KEDS-i, të hënën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytetet e Kosovës në ditët e ardhshme. Orari i plotë: Ferizaj. Ndërprerje me kërkesë të...
 • image Bitcoin arrin vlera rekorde (Foto) 14 Gusht 2017 Pavarësisht spekulimeve se vlera e Bitcoinit do të shënonte rënien, kjo valutë digjitale i ka thyer të gjitha rekordet gjatë ditës së hënë. Vlera e Bitcoinit sot për herë të parë...
 • image PDK: Kryetari Ahmeti ia ka humbur Komunës 100 milionë euro 14 Gusht 2017 Dega e PDK-së në Prishtinë ka vazhduar serinë e konferencave të vikendit, në të cilat ata adresojnë kritika ndaj qeverisjes komunale të kryeqytetit, shkruan sot Koha Ditore. Disa herë...
 • image Pagat e Komisionerëve të zgjedhjeve vonohen që dy muaj 14 Gusht 2017 Punonjësit e angazhuar me honorarë gjatë ditës së zgjedhjeve ende nuk i kanë marrë mëditjet nga Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve Para disa ditëve KQZ në një sqarim për media tha që...
 • image Pishinat e freskisë së kushtueshme 13 Gusht 2017 Gazmend Feka ka ëndërruar prej fëmijërisë të notonte në ujin e pastër të Liqenit të Ujmanit. Në ujërat e tij ishin larë të gjithë familjarët e Fekës deri në fund të viteve...
 • image Shqipëria importon 3 fish më shumë mallra në Kosovë sesa anasjelltas 12 Gusht 2017 Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë për shtatë mujorin e këtij viti janë rritur me rreth 30 për qind. Kështu së paku sipas ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemail...
 • image Shqipëria importon 3 fish më shumë mallra në Kosovë sesa anasjelltas 12 Gusht 2017 Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë për shtatë mujorin e këtij viti janë rritur me rreth 30 për qind. Kështu së paku sipas ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemail...
 • image Ngritet çmimi i cigareve 12 Gusht 2017 Pa asnjë paralajmërim janë ngritur çmimet e cigareve për 10 centë në pako, në shumicën e llojeve të tyre. Këto ngritje, pa paralajmërime, për shitësin me pakicë, Hasan Matoshi, po...
 • image Kosova i shmanget krizës energjetike 11 Gusht 2017 Kosova i shmanget krizës energjetike, pasi që Qeveria në detyrë ka miratuar propozimin e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), për shpronësimin e pronave në Hade e...
 • image Kosova e parrezikuar nga vezët e helmuara (Video) 11 Gusht 2017 Mijëra vezë të helmuara në disa shtet të Bashkimit Evropian, kurse në Kosovë fermerët ankohen se cilësia e vezëve të importuara është shumë e dobët. Thuhet se Ligji për...
 • image Vehapi viziton fermerët përfitues të serave në Krushë të Madhe 10 Gusht 2017 Gjatë ditës së sotme kryetari i komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi ka vizituar punimet në projektin për ndërtimin e serave në fshatin Krushë e Madhe, projekt ky i cili është në...
Shiko arkivën e lajmeve