KURIOZITETE

KURIOZITETE

 • Në Shqipëri nis vaksinimi i dhelprës së kuqe Në Shqipëri nis vaksinimi i dhelprës së kuqe
  21 Shkurt 2018 Nis nga rrethi i Krujës pranë Parkut Kombëtar Qafë Shtamë, turi i ekipit të punës i ngritur nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura (AKZM) për zbatimin e Vendimit të Qeverisë mbi Dhelprën e Kuqe. Hapi i parë që çon në zbatimin e këtij vendimi është sensibilizimi i komunitetit në zonat rurale ku vërehet prania e dhelprës së kuqe.
 • image Këto janë orët më të shtrenjta në botë 21 Shkurt 2018 Orët e sotme shpesh shërbejnë si një aksesor i pashmangshëm në modë, por edhe si një simbol i statusit shoqëror. Këto janë orët më të shtrenjta në botë: 10. Blancpain 1735 -...
 • image Mos e shtrëngoni dorën e fëmijës kur ecni, ka pasoja 20 Shkurt 2018 Ecja me fëmijën tuaj është një nga gjërat më të bukura kur bëhesh prind. Kur ecni dhe mbani fëmijën tek dora duhet t'i kushtoni vëmendje mënyrës se si e bëni këtë. Shpesh nuk...
 • image Loja për t'u "vaksinuar" kundër Fake News 20 Shkurt 2018 Publikimi i teorive konspirative apo diskreditimi i kundërshtarëve? Më poshtë vijojnë disa prej strategjive të propozuara, në një lojë të nisur sot, për identifikimin e një krijuesi...
 • image Binjakët u propozojnë martesë binjakeve në të njëjtën kohë 20 Shkurt 2018 Vëllezërit binjakë sollën një kuptim krejtësisht të ri në idenë e një lidhje të veçantë binjakësh kur i propozuan për martesë binjakeve, në të njëjtën kohë. Josh dhe Jeremy...
 • image Mumia 2100-vjeçare ende "jeton" (Foto) 18 Shkurt 2018 E pabesueshme, por mumia 2100 vjeçare ka lëkurë të butë, të gjitha flokët e qerpikët e saj dhe krahët e këmbët ende mund të përthyhen. Zonja Dai konsiderohet si mumia e ruajtur më e...
 • image "Tyrbe" për një mace në Pakistan 17 Shkurt 2018 Ankara, 16 shkurt - Në Pakistan është ndërtuar një "tyrbe" simbolike për macen e komandantit Pir Gaji Shah, i cili ka jetuar në shekullin e 17-të. Sipas një artikulli të gazetës...
 • image Pavarësie Sopa, vajza që thotë se lindi me emër 16 Shkurt 2018 Më 17 shkurt të vitit 2008, familja Sopa nga Komuna e Lipjanit, kishin gëzim të dyfishtë. Ishin shpallja e Pavarësisë së Kosovës dhe ardhja në jetë e vajzës së tyre të parë të...
 • image Forma e hundës tregon karakterin tuaj 16 Shkurt 2018 Është një person që e di mirë se çfarë do, madje është edhe pak kokëfortë. Përkushtohet shumë, sidomos për ta bërë jetën më me gjallëri, falë udhëtimeve dhe aktiviteteve...
 • image Qeni i zhdukur në Gjermani pas 6 muajsh gjendet në Zvicër 16 Shkurt 2018 Qeni i humbur në Gjermani gjashtë muaj më vonë u gjet 400 kilometra larg, pranë Cyrihut në Zvicër. BBC raporton se pastorja gjermane Rapunzel u zhduk pasi pronarët, familja Ehret-Vath më...
 • image I gjithë ishulli me një super shtëpi luksoze për vetëm 7 milionë dollarë 15 Shkurt 2018 E kush nuk do ta donte që kishte shtëpinë e tij të pushimit, apo të banimit në një ishull, e ndërsa për shumicën e njerëzve mbetet një ëndërr për disa të tjerë ekziston mundësia...
 • image Gjëegjëza më e thjeshtë në botë, por 2 % e zgjidhin 14 Shkurt 2018 E njohur si "Gjëegjëza e Ajnshtajnit", ajo është zgjidhur nga vetëm 2% e njerëzve në botë. Nuk ka asgjë të vështirë, duhet vetëm pak durim dhe vëmendje. Rasti është i tillë: Kemi...
 • image Shën Valentini ose Martiri i dashurisë 14 Shkurt 2018 Një buqetë me lule..., ndoshta me lule të kuqe, e shoqëruar me një dhuratë të këndshme, dhe mundësisht të shtrenjtë! Prej disa vjetësh, kjo është mënyra më e natyrshme, me të...
 • image I thuri 2,900 vargje dashurisë së pamundur 14 Shkurt 2018 Poema më e gjatë e dashurisë në botë u krijua në vitin 1844 në Banska Stiavnica në Sllovaki. Janë 2 900 vargje të një shkrimtari vendas. Sot, qyteti i vogël mesjetar dëshiron të...
 • image Zyrë për martesa në aeroport për Shën Valentin 13 Shkurt 2018 Për Shën Valentin është e mundur të marrësh një leje për martesë që prej karruselit të tërheqjes së bagazheve në aeroportin e Las Vegasit, destinacion i pëlqyer nga fansat e...
 • image 103 vjeçe dhe ndjek skuadrën e zemrës kudo që luan 13 Shkurt 2018 Dashuria për ekipin e zemrës si ajo e zonjës Kitty Thorne është unike. E lindur në vitin e largët 1915, e moshuara, e cila sapo ka mbushur 103 vjeç, nuk ka munguar në asnjë ndeshje në...
 • image Në qytetin e thatë të Afrikës së Jugut ka rënë shi i shkurtër 12 Shkurt 2018 Kur parashikimi doli i vërtetë dhe shiu ra, banorët e Cape Town në Afrikën e Jugut u lumturuan dhe dolën jashtë për të ndjerë ujin mbi lëkurën e tyre. Në këtë qytet të dërrmuar...
 • image Ngjyra e mukozës në hundë tregon për shëndetin më shumë sesa mendoni 10 Shkurt 2018 Pasi ta zbrazni hundën shikoni në shami se çfarë ngjyre ka ajo që ka dalë. Në fakt, përmes ngjyrës së mukozës nga hunda mund të mësoni nëse keni grip, alergji apo është diçka më...
 • image "Kim Jong Un" dhe "Trumpi" pajtohen në Korenë Jugore 09 Shkurt 2018 Dy persona të maskuar si presidenti amerikan Donald Trump dhe lideri veri-korean Kim Jong Un kanë shkaktuar probleme kur janë shfaqur në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike Dimërore...
Shiko arkivën e lajmeve