KURIOZITETE

KURIOZITETE

"Gjyshja Peppa" vdes në moshën 116 vjeçare, ishte gruaja më e vjetër në Europë

Publikuar më 21 Qershor 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Gruaja e më e vjetër e Europës ka vdekur dje në banesën e saj në moshën 116 vjeçare. Maria Giuseppa Robucci, e cila jetonte në qytetin juglindor të Foggia, Itali, festoi ditëlindjen e saj të 116-të më 20 mars.

Në intervistat e mëparshme gjyshja tha se sekreti i jetëgjatësisë së saj ishte besimi në Zot; një dietë e shëndetshme dhe shmangia e pirjes së alkoolit. E njohur si "Gjyshja Peppa" për miqtë dhe familjen e saj, ajo ishte gjithashtu personi i dytë më i vjetër në botë.

Peppa u bë italiania e tretë në histori që arriti moshën 116 vjeçe dhe jetoi 90 ditë më shumë se dy personat e tjerë. Robucci lindi më 20 mars 1903 dhe jetoi dy luftëra botërore.

Për shumë vite ka punuar me burrin e saj, Nicola Nargiso, i cili vdiq në vitin 1982, në barin e qytetit. Pati 5 fëmijë- tre meshkuj dhe dy femra-, 9 nipër dhe mbesa, e stërnipër dhe stërmbesa.