KURIOZITETE

KURIOZITETE

 • Truri i njeriut mund të ruajë mbi 4.7 miliardë libra Truri i njeriut mund të ruajë mbi 4.7 miliardë libra
  20 Maj 2019 Truri i njeriut e ka kapacitetin dhjetëfish më të madh sesa që ishte supozuar më parë dhe mund t'i ruajë 4.7 miliardë libra, zbulojnë shkencëtarët të cilët kanë matur kapacitetin e ruajtjes së sinapsave - lidhjet e trurit të cilat janë përgjegjëse për ruajtjen e kujtimeve.
 • image Mësuesja bëhet modele në moshën 66-vjeçare 19 Maj 2019 Edhe pse jeton në fshat, larg nga zemra e industrisë së modës, ajo nuk do të lejojë që distanca dhe vitet ta parandalojnë nga kryerja e punës. Për 40 vjet Larissa Mikhaltsova u mëson...
 • image Deri në 16 vjet i duhen trupit të pastrohet pas lënies së duhanit 18 Maj 2019 Pirja e duhanit është me të vërtetë e dëmshme për njeriun. Konsumimi i duhanit shkakton një nga çdo katër vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare në Shtetet e Bashkuara. Hulumtuesit...
 • image Kanella ju ndihmon ta kontrolloni diabetin 17 Maj 2019 Diabeti kërkon që të bëni shumë kujdes me regjimin tuaj ushqimor, në mënyrë të tillë që të ruani sheqerin në gjak në gjendje konstante.Por si mund t'i ndihmojë kanella njerëzit me...
 • image Flamuri shqiptar në fundin e Paqësorit 16 Maj 2019 Edhe në thellësinë maksimale të Oqeanit Paqësor janë zbuluar mbetje plastike, duke e thelluar krizën e shpallur nga Kombet e Bashkuara. Zhytja u realizua nga oficeri në pension i...
 • image Uria e tepërt mund të luftohet me dieta 16 Maj 2019 Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hajmë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet. Megjithatë, shkenca...
 • image Facebook kufizon mundësinë e transmetimit të drejtpërdrejtë 15 Maj 2019 Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se do të kufizojë mundësinë për transmetim të drejtpërdrejtë pak para mbajtjes së një samiti për ekstremizmin online, që është organizuar pas...
 • image Ujisni lulet një herë në javë me ujë të gazuar 14 Maj 2019 E dinit që një mënyrë praktike për tu kujdesur për bimët tuaja në shtëpi është ujitja e bimëve me ujë të gazuar? Sipas disa rezultateve praktike, rezulton që të ujitësh bimet në...
 • image Qershitë ndihmojnë tretjen e ushqimit dhe rritin imunitetin 14 Maj 2019 Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në funksionimin e aparatit tretës dhe ka...
 • image Gjendet në Britani thesari romak 12 Maj 2019 Një grumbull monedhash romake të shekullit të katërt u zbuluan nga dy amatorë, zbulues thesaresh. Besohet se kjo është shuma më e madhe e këtij lloji që gjendet në Britani. Zbulimi u...
 • image Mbi 70 mijë fëmijë përdorues të internetit në Kosovë 11 Maj 2019 Të rinjtë dhe fëmijët shpenzojnë një pjesë të konsiderueshme të kohës së tyre në internet, duke u përballur me krime kibernetike, ngacmim kibernetik dhe video-lojëra të dhunshme....
 • image Ky njeri, është brenda apo jashtë shtëpisë? (Foto) 10 Maj 2019 A është ky njeri brenda apo jashtë shtëpisë? Kjo është pyetja që shoqëron një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale. Dhe për këtë pyetje, ka përgjigje të ndryshme. Por në...
 • image Kjo ndodh me trupin tonë kur pimë kafe e hamë çokollata 09 Maj 2019 "Katër ose pesë filxhanë kafeje në ditë, edhe dekafeinat, zvogëlojnë vdekshmërinë kardiovaskulare në vazhdimësi duke filluar nga 10 deri në 18 vjeç. Pirja e kafesë për një kohë...
 • image Këshilla për një gjumë të rehatshëm 08 Maj 2019 Ju keni pasur një ditë të zënë dhe mezi jeni duke pritur për një gjumë të mirë të natës dhe kur shtriheni, një gjumë nuk vjen kurrë në sy. Për të mposhtur pagjumësinë,...
 • image Truket e kuzhinës dobësuese 07 Maj 2019 Dobësimi fillon në kuzhinë, duke mësuar një stil gastronomik që di të bëjë pjatat e mira me kufizimin e kalorive. Në radhë të parë është esenciale të mësosh të heqësh të...
 • image Çfarë mamaje jeni sipas shenjave Astrologjike 06 Maj 2019 Gjithmonë e gatshme për t'u impenjuar në jetën familjare me fëmijët e tu, je një nënë që përpiqesh të bësh më të mirën, të gjesh ide të reja. U lexon tonelata me libra që...
 • image Gjashtë zakone të punës që rrezikojnë shëndetin tonë 05 Maj 2019 Këtu janë disa nga mënyrat apo zakonet në zyrën tuaj të punës të cilat po ju bëjnë që të sëmureni. 1. Ushqimi në tavolinë: Kjo mund të tërheq insekte dhe brejtës në...
 • image Shtatë problemet shëndetësore që lidhen me mungesën e shtatë vitaminave kryesore 04 Maj 2019 Një dietë e pasur ushqimore na mundëson të gjitha vlerat ushqyese, mineralet dhe vitaminat për të cilat organizmi ka nevojë. Mungesa e tyre shoqërohet jo me pak probleme prandaj kujdesi...
 • image Zbuloni çka fsheh për personalitetin tuaj grupi i gjakut që keni 03 Maj 2019 Në kultura të ndryshme, grupi i gjakut ka një rëndësi shumë të madhe. Ai nuk është thjesht një e dhënë karakteristike që i bëhet gjakut në varësi të pranisë apo mungesës së...
Shiko arkivën e lajmeve