KURIOZITETE

KURIOZITETE

Uria e tepërt mund të luftohet me dieta

Publikuar më 16 Maj 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Zakonisht fjala dietë  na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hajmë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet.  Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë: Dieta mesdhetare.

Një studim i ri, i botuar në revistën Obesity, ka zbuluar se një dietë mesdhetare, e cila bazohet në ushqime me bazë bimore, si barishte dhe perimet, drithërat, bishtajoret, arra dhe peshqit, mund t'i pengojë njerëzit të hanë më shumë se ata kanë nevojë.

Studimi mati efektet e konsumit afatgjatë të një diete perëndimore me atë mesdhetare gjatë një periudhe 38-mujore dhe zbuloi se ata në një dietë mesdhetare nuk zgjodhën të hanin të gjithë ushqimin në dispozicion për ta dhe mbajtën një peshë normale.

"Për krahasim, ata në një dietë perëndimore hëngrën shumë më tepër sesa kishin nevojë dhe morën peshë", tha studiuesi kryesor , Carol A. Shively, Ph.D., profesor i patologjisë në Wake Forest School of Medicine.

Gjetjet japin provën e parë eksperimentale që një dietë mesdhetare është e mbrojtur nga rritja e konsumit, obezitetit dhe para diabetit në krahasim me një dietë perëndimore.

Burimet e bimëve sigurojnë proteinë dhe yndyrën në dietë mesdhetare, dhe burimet e kafshëve sigurojnë ushqyesve në dietë perëndimore.

Çfarë duhet të hani një dietë mesdhetare?

Burimet më të mira të bimëve të proteinave

Tofu, thjerrëzat dhe qershi, kikirikë dhe bajame, fasule të zeza, avokado, arra, vaj ulliri etj.