KURIOZITETE

KURIOZITETE

 • Mumia 2100-vjeçare ende Mumia 2100-vjeçare ende "jeton" (Foto)
  18 Shkurt 2018 E pabesueshme, por mumia 2100 vjeçare ka lëkurë të butë, të gjitha flokët e qerpikët e saj dhe krahët e këmbët ende mund të përthyhen. Zonja Dai konsiderohet si mumia e ruajtur më e mirë që është zbuluar deri më tani, thuhet në një shkrim që e transmeton Koha jonë. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se trupi i përket Xin Zhui, e cila ishte...
 • image "Tyrbe" për një mace në Pakistan 17 Shkurt 2018 Ankara, 16 shkurt - Në Pakistan është ndërtuar një "tyrbe" simbolike për macen e komandantit Pir Gaji Shah, i cili ka jetuar në shekullin e 17-të. Sipas një artikulli të gazetës...
 • image Pavarësie Sopa, vajza që thotë se lindi me emër 16 Shkurt 2018 Më 17 shkurt të vitit 2008, familja Sopa nga Komuna e Lipjanit, kishin gëzim të dyfishtë. Ishin shpallja e Pavarësisë së Kosovës dhe ardhja në jetë e vajzës së tyre të parë të...
 • image Forma e hundës tregon karakterin tuaj 16 Shkurt 2018 Është një person që e di mirë se çfarë do, madje është edhe pak kokëfortë. Përkushtohet shumë, sidomos për ta bërë jetën më me gjallëri, falë udhëtimeve dhe aktiviteteve...
 • image Qeni i zhdukur në Gjermani pas 6 muajsh gjendet në Zvicër 16 Shkurt 2018 Qeni i humbur në Gjermani gjashtë muaj më vonë u gjet 400 kilometra larg, pranë Cyrihut në Zvicër. BBC raporton se pastorja gjermane Rapunzel u zhduk pasi pronarët, familja Ehret-Vath më...
 • image I gjithë ishulli me një super shtëpi luksoze për vetëm 7 milionë dollarë 15 Shkurt 2018 E kush nuk do ta donte që kishte shtëpinë e tij të pushimit, apo të banimit në një ishull, e ndërsa për shumicën e njerëzve mbetet një ëndërr për disa të tjerë ekziston mundësia...
 • image Gjëegjëza më e thjeshtë në botë, por 2 % e zgjidhin 14 Shkurt 2018 E njohur si "Gjëegjëza e Ajnshtajnit", ajo është zgjidhur nga vetëm 2% e njerëzve në botë. Nuk ka asgjë të vështirë, duhet vetëm pak durim dhe vëmendje. Rasti është i tillë: Kemi...
 • image Shën Valentini ose Martiri i dashurisë 14 Shkurt 2018 Një buqetë me lule..., ndoshta me lule të kuqe, e shoqëruar me një dhuratë të këndshme, dhe mundësisht të shtrenjtë! Prej disa vjetësh, kjo është mënyra më e natyrshme, me të...
 • image I thuri 2,900 vargje dashurisë së pamundur 14 Shkurt 2018 Poema më e gjatë e dashurisë në botë u krijua në vitin 1844 në Banska Stiavnica në Sllovaki. Janë 2 900 vargje të një shkrimtari vendas. Sot, qyteti i vogël mesjetar dëshiron të...
 • image Zyrë për martesa në aeroport për Shën Valentin 13 Shkurt 2018 Për Shën Valentin është e mundur të marrësh një leje për martesë që prej karruselit të tërheqjes së bagazheve në aeroportin e Las Vegasit, destinacion i pëlqyer nga fansat e...
 • image 103 vjeçe dhe ndjek skuadrën e zemrës kudo që luan 13 Shkurt 2018 Dashuria për ekipin e zemrës si ajo e zonjës Kitty Thorne është unike. E lindur në vitin e largët 1915, e moshuara, e cila sapo ka mbushur 103 vjeç, nuk ka munguar në asnjë ndeshje në...
 • image Në qytetin e thatë të Afrikës së Jugut ka rënë shi i shkurtër 12 Shkurt 2018 Kur parashikimi doli i vërtetë dhe shiu ra, banorët e Cape Town në Afrikën e Jugut u lumturuan dhe dolën jashtë për të ndjerë ujin mbi lëkurën e tyre. Në këtë qytet të dërrmuar...
 • image Ngjyra e mukozës në hundë tregon për shëndetin më shumë sesa mendoni 10 Shkurt 2018 Pasi ta zbrazni hundën shikoni në shami se çfarë ngjyre ka ajo që ka dalë. Në fakt, përmes ngjyrës së mukozës nga hunda mund të mësoni nëse keni grip, alergji apo është diçka më...
 • image "Kim Jong Un" dhe "Trumpi" pajtohen në Korenë Jugore 09 Shkurt 2018 Dy persona të maskuar si presidenti amerikan Donald Trump dhe lideri veri-korean Kim Jong Un kanë shkaktuar probleme kur janë shfaqur në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike Dimërore...
 • image Gjendet në Itali biberoni 2 300-vjeçar 09 Shkurt 2018 Edhe në Antikitet, foshnjat përdornin biberon. Në Agrigento, Itali, arkeologët gjetën një të tillë, transmeton atsh. Është një kavanoz i vogël që lejon lëngun të dalë pika-pika...
 • image Një fëmijë me sindromën Down sapo ka hyrë në histori 08 Shkurt 2018 Një fëmijë 18 muajshe sapo ka hyrë në histori. Ai është Lucas Warren, një fëmijë me sindromën Down që ka arritur që të marrë çmimin Buzëqeshja, për herë të parë në...
 • image Politikania amerikane mban fjalim tetë orë 08 Shkurt 2018 Politikania amerikane, Nancy Pelosi, mendohet të ketë shënuar rekord me fjalimin më të gjatë të bërë në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së. Pelosi, udhëheqëse e pakicës...
 • image Pse disa njerëz mendojnë se janë parashikues 07 Shkurt 2018 Gjatë gjithë historisë njerëzore kanë ekzistuar persona të cilët besonin se mund t'i parashikonin ngjarjet nga e ardhmja. Parashikueshmëria e vërtetë nuk është dëshmuar...
 • image Nga 7-14 shkurt Java e Martesës edhe në Shqipëri 06 Shkurt 2018 Nga data 7-14 shkurt do të organizohet Java e Martesës, lëvizja ndërkombëtare, e shtrirë prej shtatë vitesh edhe në Shqipëri. Java e Martesës është një lëvizje ndërkombëtare në...
Shiko arkivën e lajmeve