Kosovë

Kosovë

Serbia me çdo kusht synon pengimin e Kosovës në UNESCO, ky është hapi më i ri

Publikuar më 12 Gusht 2017

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq në konsultim me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, gjatë shtatorit do të dërgojnë emisarë në shtatë shtete për të lobuar kundër pranimit të Kosovës në UNESCO dhe organizata tjera ndërkombëtare.

Sipas medias serbe 'Novosti', 27 emisarët më 9 gusht kanë vizitua kanë vizituar 19 vende ku kanë thënë për media të ndryshme se kjo është vazhdimësi e fushatës së gjerë diplomatike për të lobuar kundër kandidaturës së Kosovës në UNESCO, që filloi më 1 prill, transmeton lajmi.net.

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s do të jetë në nëntor, një muaj para i paraprin takimit Komunitetit Ekzekutiv, i cili do të vendos nëse do ketë ankesa.

Kujtojmë, se Serbia vazhdimisht lobon kundër shtetësisë së Kosovës dhe anëtarësimit të saj në organizata ndërkombëtare.