Kosovë

Kosovë

Pacolli takohet me zyrtarë të Iowa-s

Publikuar më 12 Janar 2018

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës , Behgjet Pacolli, sot në Iowa-s është pritur nga udhëheqësit më të lartë të këtij shtetin në SHBA

Ai, siç njofton kumtesa nga MPJ takuar me përfaqësues të nga Komiteti i Iowa-s për Marrëdhënie Ndërkombëtare, me guvernatoren, Kim Reynolds, sekretarin Paul Pate, kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Linda Upmeyer dhe Sekretarin e Bujqësisë, Bill Northey.

Në të gjitha këto takime janë vlerësuar marrëdhëniet e mira ndërmjet dy vendeve.

"Kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale, planet e përbashkëta në fushën e ekonomisë, arsimit, bujqësisë si dhe disa veprimet strategjike të Kosovës dhe qytetarëve tanë. Ekzistojnë shumë mundësi përpara dhe përplot potenciale ende të pashfrytëzuara. Unë dua të shoh kompanitë multinacionale si John Deer apo Pionner edhe në Kosovë. Iowa duhet të shërbejë model për Kosovën në sektorin e bujqësisë", ka thënë ndër të tjera Pacolli.

Sipas kumtesës Pacolli ka vizituar dhe ka mbajtur fjalime edhe në universitete dhe shkollat