Kosovë

Kosovë

Mjaltë dhe kanellë formula çudibërëse për sëmundje të ndryshme

Publikuar më 14 Tetor 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Është provuar në mënyrë mjekësorë se mjalti ka shumë benefite në shëndetin e njeriut dhe mund të shërojë disa sëmundje të ndryshme.

Por kombinimi i mjaltës dhe kanellës është provuar të jetë shumë efektiv veçanërisht për sasinë e lartë të kolesterolit në gjak dhe personat që vuajnë nga diabeti si dhe në lehtësimin e disa viruseve.

Aq sa duket e pabesueshme, thuhet se ky kombinim mund të shërojë pothuajse të gjitha sëmundjet.Më poshtë ju sjellim disa nga përfitmet dhe dobitë e përzierjes së mjaltit dhe kanellës së bashku.

Sëmundjet e zemrës
Për një zemër të shëndetshme, përgaditeni një pastë nga mjalta dhe kanella. Vendoseni këtë pastë në bukë (në vend të reçelit) për mëngjes çdo mëngjes. Kjo do të rregullojë nivelin e kolesterolit në arteriet duke parandaluar një sulm të mundshëm në zemër.

Artriti
Artriti kronik mund të trajtohet me një përzierje të dy lugëve mjaltë dhe një lugë gjelle kanellë në një gotë me ujë të nxehtë. Pini këtë në mëngjes dhe në mbrëmje. Nëse ju konsumoni këtë pije rregullisht, mund të ndihmojë edhe kundër kancerit.

Infeksionet e fshikëzës së tëmthit
Për të hequr qafe bakteret në fshikëzën e tëmthit tuaj, përzieni dy lugë kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë në një gotë me ujë të vakët. Pini atë çdo ditë.

Kolesteroli
Në qoftë se ju rregullisht pini një përzierje të dy lugëve mjaltë dhe tri lugë kanellë në një filxhan të madh çaj, niveli juaj kolesterolit do të ulet me 10% në vetëm 2 orë.

Ftohja dhe gripi
Në rast se ju jeni ftohur merrni 1 lugë gjelle mjaltë me ¼ lugë kanellë tre ditë me radhë, transmeton 360grade. Do të shëroheni nga virusi, ftohja, kolla kronike si dhe problemet eventuale me sinusë. Mjalti përmban përbërësit natyral që shkatërrojnë viruset dhe të mbrojnë nga gripi.

Dhimbje stomaku
Nëse ju merrni mjaltë me kanellë rregullisht, jo vetëm që do të eliminoni dhimbjet e barkut, por ju gjithashtu mund të kuroni edhe ulcerat në stomak.

Sistemi imunitar
Konsumi i rregullt i mjaltit dhe pluhurit të kanellës gjithashtu përmirëson imunitetin tuaj dhe ruan organizmin tuaj kundër baktereve dhe viruseve.

Humbje peshe
Humbja e peshës mund të stimulohet duke konsumuar një gotë me ujë të zier me mjaltë dhe kanellë në stomak bosh çdo mëngjes.

Aroma e keqe e gojës
Nëse ju doni të ruani frymëmarrjen të freskët gjatë gjithë ditës, shpëlani gojën me një përzierje me ujë të nxehtë, një lugë gjelle mjaltë dhe kanellë çdo ditë.