Rajon-Botë

Rajon-Botë

Rama takohet me Macronin, Franca i sheh pozitive reformat në Shqipëri

Publikuar më 15 Maj 2018

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka pritur sot në Paris kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Sipas "Top-Channel", Macron është shprehur i kënaqur për reformat, sidomos atë në drejtësi, në Shqipëri. Macron thuhet po ashtu se ka vlerësuar edhe rezultatet e luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Në këtë takim, Macron ka falënderuar Shqipërinë për bashkëpunimin me institucionet e specializuara franceze për të ndalur fenomenimin e abuzimeve me sistemin e azilkërkimit.

Rama, sipas raportimit, ka kërkuar që Franca në qershor të pranojë hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Në përgjigje, Macron mësohet se ka theksuar se strukturat përkatëse në Paris janë angazhuar seriozisht në leximin e detajuar të raport të Komisionit Evropian dhe në javët në vijim do të formojmë edhe qëndrimin përfundimtar të Francës.

Rajoni dhe roli i Shqipërisë në të ka qenë tjetër temë e takimit, së bashku me samitin e Sofjes, ku Macron është shprehur se do të mbajë një fjalë tepër të rëndësishme. Për sa i përket politikës së jashtme të Tiranës, Franca thuhet se ka vlerësuar koherencën e Shqipërisë dhe linjën e saj të konsoliduar me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian.