Rajon-Botë

Rajon-Botë

25 të vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Guatemala

Publikuar më 04 Qershor 2018

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

25 persona kanë mbetur të vdekur dhe qindra të lënduar pasi vullkani Fuego ka shpërthyer në Guatemala.

rreth 40 kilometra në jug-perëndim të kryeqytetit Guantemala, ka lënë prapa tij pluhur të madh, gurë, dhe tym të zi.

Agjencia për menaxhimin e krizave ka thënë se një pjesë e llavës ka prekur një fshat, duke shkatërruar shtëpi, brenda së cilave kishte edhe njerëz, raporton BBC. Edhe aeroporti është mbyllur për shkak të pluhurit.

Në vend është shpallur gjendje emergjente për shpërthimin më të madh që prej vitit 1974.