Rajon-Botë

Rajon-Botë

Sanders nis fushatën, thotë se Trumpi është Presidenti më i rrezikshëm

Publikuar më 03 Mars 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Senatori amerikan Bernie Sanders ka filluar fushatën e tij të dytë për President.

Duke folur në Bruklin të Nju Jorkut, ai e quajti Donald Trumpin "presidentin më të rrezikshëm" në historinë e kohëve të fundit të SHBA-së.

Ai parashikoi se do të fitonte nominimin me rivalët dhe më pas do të mundë edhe Presidentin aktual Donald Trump.

"Unë jam kthyer në Bruklin, vendi ku kam lindur dhe rritur, për të nisur këtë fushatë historike. Ne do të fitojmë këto zgjedhje, sepse ne do të bashkojmë koalicionin më të fuqishëm në historinë e politikës amerikane", ka thën Sanders, shkruan oranews.

Sanders, një senator i pavarur 77-vjeçar, humbi garën Demokratike të vitit 2016 përballë Hillary Clinton.