Rajon-Botë

Rajon-Botë

Putini nxjerr tanket dhe avionët nëpër rrugët e Moskës

Publikuar më 10 Maj 2019

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Rusia ditën e sotme ka përkujtuar 74-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste. Sheshi i Kuq i Moskës është mbushur me ushtarakë dhe me makineri të rënda luftarake. 9 Maj nga rusët njihet si Dita e Fitores dhe shihet si një rast për të nxitur ndjenjat patriotike, derisa rusët kujtojnë sakrificat e bëra në Luftën e Dytë Botërore.

Në ketë paradë, presidenti rus, Putin duke folur para pjesëmarrësve në këtë paradë ka deklaruar se Rusia do të jetë gjithmonë me kapacitet të larta mbrojtëse. Në shesh morën pjesë 13 mijë trupa ushtarak si dhe 130 sisteme të avancuara të armëve.