Sport

Sport

"Dallimi mes Messit dhe Ronaldos"

Publikuar më 08 Tetor 2017

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Argjentina aktualisht është jashtë Kupës se Botës Rusia 2018, ndërsa Portugalia matematikisht e ka siguruar pjesëmarrjen e saj në këtë kompeticion.

Kjo gjë ka bërë që mediat të nxjerrin në pah vlerën e të dyja skuadrave, ku Argjentina ka një ekip në vlerë prej 472.7 milionë euro krahasuar me ekipin e Portugalisë i cila ka një vlerë prej 434.8 milionë eurove bën të ditur Transfermarkt.

Po ashtu janë vënë në pah edhe dallimet mes Messit e Ronaldos në nivel me kombëtare.

Cristiano Ronaldo ka pasur rëndësi të madhe. Kapiten dhe ylli absolut i kombëtares së tij ka luajtur çdo minutë të të gjitha ndeshjeve. Portugezi ka shënuar 79 gola në 145 ndeshje - një gol në çdo 1.86 ndeshje - golashënuesi më i mirë në historinë e vendit te tij. Një vend që është dorëzuar në këmbët e tij.

Ndërkohë Messi i cili po ashtu është kapiten dhe yll absolut i kombëtares se tij ka shënuar 58 gola në 121 ndeshje, mesatarisht një gol në çdo 2.09 ndeshje.