Sport

Sport

Stadiumi “Kazan Arena”, një ‘kazan’ që i përpiu të gjitha kombëtaret e mëdha

Publikuar më 07 Korrik 2018

Artikuj të ngjashëm

Shiko arkivën e lajmeve

Kampionati Botërori 'Rusi 2018' po konsiderohet si kampionat i befasive, pasi në fillimi nisi pa Holandën dhe Italinë, që nuk kishin arritur të kualifikonin.

Por nuk u ndal me kaq, pasi shumë befasi kishte dhe në fazën e grupeve.

Kampionët në fuqi, Gjermania, u eliminuan në fazën e grupeve, pikërisht në stadiumin 'Kazan Arena'.

Gjermanët humbën 2-0 nga Koreja e Jugut.

Pas Gjermanisë ishte radha e Argjentinës së Lionel Messit, të cilët edhe pse ishin pretendent u eliminuan herët.

Ata humbën pikërisht në 'Kazan Arena' ndaj Francës që humbën me rezultat 4-3.

Por befasitë nuk mbyllen këtu.  Pesë herë kampionët e botës, Brazili u eliminua mbrëmjen e sotme në çerekfinale nga Belgjika.

Edhe kjo në "Kazan Arena", stadiumi ku ranë tri kombëtare të mëdha dhe kampione të shumëfishta bote.

Të gjitha së bashku e kanë fituar 11 herë titullin si kampion i botës.