Sport

Sport

Arteta lavdëron Xhakën për paraqitjen ndaj Chelseat

Publikuar më 22 Janar 2020

Artikuj të ngjashëm

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta, ka lavdëruar mesfushorin Granit Xhaka, për paraqitjen në ndeshjen me Chelsean të martën.

Derbi i Londrës u mbyll baras 2 me 2, me Arsenalin që për 70 minuta u paraqit me një futbollist më pak në fushë, pas ndëshkimit me karton të kuq të qendërmbrojtësit David Luiz.

Pas këtij rasti, tek Arsenali Xhaka u kthye në qendër të mbrojtjes, e kjo duket se i ka lënë mbresa trajnerit spanjoll.

"Që nga dita e parë, kam folur me të. Sigurisht ishte pak konfuz pas shumë gjërave që i kishin ndodhur në jetë dhe në familje. U përpoqa ta bindja se ishte vendi i duhur këtu që të luante. Doja të provoja t'i jepja rastin të shijonte futbollin sërish. Gjithçka që i kërkoj të bëjë, në çdo stërvitje, ai është i vëmendshëm dhe ka dëshirë ta bëjë. Sot, e dija që nga momenti që e kam vënë në atë pozitë, nuk e dija se si do t'ia dilte, por e dija që do të jepte gjithçka. Ishte i mrekullueshëm", ka thënë Arteta pas takimit, teksa ka shtuar se dëshiron që këtë sjellje dëshiron ta ketë te secili lojtar.